Przygotowanie powierzchni do malowania (pod prysznicem) lakierem dekoracyjnym AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® krok po kroku – poradnik dla początkujących

 

 

Przygotowanie powierzchni pod lakier AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® wbrew powszechnie panującej opinii nie jest sprawą trudną. Może to wykonać niemal każdy na bardzo wysokim poziomie realizacji pod warunkiem zachowania kilku zasad i odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Poniżej kilka praktycznych wskazówek instruktażowych pomocnych tym, którzy szybko chcą zmienić lub odświeżyć swoją łazienkę , bez ponoszenia dużych kosztów związanych z zatrudnianiem fachowców. Wystarczy kilka godzin, a pomieszczenie może zupełnie zmienić swój wygląd.

Przed przystąpieniem do prac zadbaj o folie i taśmy malarskie: prace budowlane mogą spowodować zniszczenie mebli, podłóg, okien. Z tego powodu wszystko, co można, najlepiej wynieść. Meble i sprzęty, których nie dało się schować lub wynieść, zestawiamy na środku pomieszczeń i szczelnie osłaniamy grubą folią malarską. Nie polecamy cienkiej, ponieważ bardzo się elektryzuje, przywiera do płaskich powierzchni, trudniej ją rozpościerać i łatwo przedziurawić. Najgrubszej folii wymaga podłoga. Do przyklejania folii potrzebne są taśmy malarskie.

 

Przygotowanie ściany do malowania

Lakier dekoracyjny AQUA CERAMIC- Kafle w płynie® można stosować na ścianach już pomalowanych farbą (warunek! ściana jest co najmniej w dobrym stanie) ale przed aplikacją należy sprawdzić stan podłoża np. gdy podczas opukiwania ścian usłyszymy charakterystyczny odgłos jasno wskazujący, że tynk odspoił się od muru, tynk należy skuć. Należy też sprawdzić, czy nie ma w ścianach dziur lub głębokich rys, w takim przypadku trzeba je będzie oczyścić, zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą szpachlową – cementową lub gipsową, odpowiednią do położonego wcześniej tynku . W przypadku drobnych pęknięć możliwe jest szpachlowanie naprawczą masą akrylową.
Z powierzchni przeznaczonych do malowania zniknąć musi także stara farba klejowa. Gdybyśmy ją pozostawili, odchodziłaby w trakcie malowania ściany. Klejówkę najlepiej usuwać, zwilżając ją i zdzierając szpachelką.
Tapety mogą oznaczać dla nas spory problem. Przed malowaniem ścian najlepiej zerwać je ze ścian. Przyda się do tego urządzenie wytwarzające parę wodną rozmiękczającą papier, co ułatwia jego zdzieranie.
Prawdziwą zmorą są lamperie z farby olejnej. Ich skrobanie trwa długo i często powoduje uszkodzenie podłoża. Można użyć preparatu rozmiękczającego farbę, lecz powinien być najlepszy, a zatem drogi. Tanie nie radzą sobie ze starymi farbami dobrze trzymającymi się muru. Z niewielkich powierzchni farbę olejną można zedrzeć, pomagając sobie opalarką. Na większe powierzchnie to rozwiązanie jest dosyć pracochłonne.

 

Czy gruntowanie jest zawsze koniecznie przed malowaniem ?

Gruntowanie jest konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i zachodzi obawa, że będzie odciągać wilgoć z farby. Gruntowanie powinno też rozwiązać problem pylącej ściany. Potrzebne jest także w wypadku nowych tynków, zwłaszcza gipsowych, oraz okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. 
Również ściany wykończone farbą na ogół nie wymagają tego zabiegu. Gruntować możemy tylko całkowicie suche powierzchnie. Świeży tynk musi zatem odczekać około dwóch tygodni.
Do systemowego rozwiązania polecamy nasz grunt głęboko penetrujący – koncentrat PRIMER NANO oraz specjalistyczny koncentrat z piaskiem kwarcowym PRIMER NK do powierzchni nienasiąkliwych.

 

Jakie farby pod lakier Aqua ceramic- Kafle w płynie ?

Po przygotowaniu ścian wg. zaleceń , możemy przystąpić do malowania ścian , gdyż Aqua Ceramic -kafle w płynie to nie farba pod prysznic, to wierzchnia warstwa zabezpieczająca pomalowaną już ścianę. W przypadku pomieszczeń mokrych zaleca się stosowanie specjalistycznej farby antygrzybicznej ACTIVE THERMO SPIN lub ACTIVE H PREMIUM, które dzięki formule Ag+Zn ( aktywne cząsteczki srebra i cynku) chronią długofalowo przed bakteriami, grzybem i pleśnią . Możliwe jest również stosowanie innych farb akrylowych, czy silikonowych , aczkolwiek farby te muszą pozwolić ścianie „oddychać” oraz spełniać warunek min 3 klasy ścieralności. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni możemy nakładać lakier dekoracyjny AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® .

 

Hydroizolacja: czy malować folią w płynie ?

Jeżeli jest to możliwe powinniśmy zabezpieczyć strefy mokre szczelną izolacją przeciwwilgociową. A takim właśnie miejscem jest podłoga, dlatego uszczelnienie powinniśmy zrobić przed położeniem ceramiki, płytek. W ten sposób będziemy pewni, że nie zalejemy wodą sąsiada.
W przypadku ścian wapienno-cementowych pomalowanych wcześniej farbą (np. akrylową, silikonową) nie możemy aplikować hydroizolacji bezpośrednio pod lakier AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® , gdyż folia w płynie po wymalowaniu zostawia przebarwienia oraz smugi, ślady po malowaniu. Efekt wizualny będzie nie do zaakceptowania.
W przypadku płyty kartonowo – gipsowej, która została zamontowana na ścianach, działania wykonujemy analogicznie do prac przy ścianie wapienno-cementowej . Oczywiście możemy pomalować folią ściany przed montażem płyty g/k, aczkolwiek zabieg ten jest niezasadny zarówno z przyczyn technicznych, jak i ekonomicznych. Nałożenie lakieru AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® zgodnie z wytycznymi stanowi wystarczające zabezpieczenie przed wodą i wilgocią i brudem.
Hydroizolację można wykonać na etapie wykańczania lub remontu łazienki.

WAŻNE: Powierzchnie (ściany, podłogi) pomalowane hydroizolacją nie przepuszczają wilgoci, wody, pary, ale też nie przepuszczają powietrza(nie oddychają).
W praktyce hydroizolacje stosuje się na ścianach i podłogach pod kafle, ceramikę.

 

Suche tynki: jakie płyty?

Decydując się na suche tynki, musimy wybrać spośród różnego rodzaju płyt. Jedne płyty są polecane do pomieszczeń suchych, inne do wilgotnych. Jeżeli wykonujemy zabudowę z płyt kartonowo – gipsowych pod prysznic zaleca się stosować płyty wodoodporne.
Suche tynki to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego tynku. Tynkowanie ścian w ten sposób umożliwi wyrównanie podłoża. Płyty możesz mocować do murów klejem lub przykręcać do stalowego bądź drewnianego stelaża. Montaż nie jest trudny.
Zanim rozpocznie się montaż płyt na ścianach, trzeba sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli planujemy przyklejanie płyt do ścian, wymogi dotyczące podłoża będą bardziej restrykcyjne niż wtedy, gdy planujemy ich montaż na stelażu. Nowe mury wystarczy oczyścić z pyłu i resztek zaprawy. Więcej kłopotu sprawią stare ściany. Stare tynki muszą być nośne. Trzeba je opukać i jeśli wydają głuchy odgłos – najlepiej skuć. Niewielkie ubytki wypełnia się zaprawami renowacyjnymi. Przed tynkowaniem ścian trzeba je zagruntować gruntem głęboko penetrującym np., PRIMER NANO lub gruntem z piaskiem kwarcowym np. PRIMER NK do powierzchni nienasiąkliwych, chyba że kupiliśmy klej, który tego nie wymaga.
Płyty trzeba przyciąć na odpowiednią długość, o 1 cm mniejszą od wysokości pomieszczenia. Na dole zostawiamy szczelinę szerokości 0,5 cm, a na górze – 0,5 cm. Aby dolna szczelina w każdym miejscu była równa, płyty ustawia się na podkładkach dystansowych. W szczeliny należy zaaplikować 100% silikonów-akryli, które w swoim składzie nie zawierają acetonu
Po zamontowaniu płyty kartonowo – gipsowej na ścianie i położeniu gruntu głęboko penetrującego np., PRIMER NANO oraz gładzi gipsowej malujemy powierzchnie farbą. Zalecamy stosowanie specjalistycznej farby ACTIVE H z formułą Ag+Zn lub innych „oddychających” akrylowych, silikonowych albo ceramicznych (warunek dla farby – min. 3 klasy ścieralności). Po całkowity wyschnięciu powierzchni możemy nakładać lakier dekoracyjny AQUA CERAMIC-Kafle w płynie.

 

Ostatni etap – aplikacja lakieru AQUA CERAMIC-Kafle w płynie®

Przygotowanie lakieru: Dokładnie wymieszać min 30 sekund.
Aplikacja lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® : Na przygotowaną powierzchnię nakładać za pomocą wałka do farb akrylowych ( krótki i gęsty welur / włosie ułatwia uzyskanie gładkich powierzchni) lub pędzla. Przy dużych powierzchniach ścian aplikację ułatwi natrysk ciśnieniowy. Nakładając lakier na ścianę pod prysznicem jako zabezpieczenie przed intensywnym strumieniem wody należy dołożyć szczególnej staranności i upewnić się iż warstwy te są wystarczające i dokładnie zabezpieczają całą powierzchnię. Tylko prawidłowo przygotowana ściana warunkuje utrzymanie gwarancji na hydroizolację produktu. Ściana narażona na wodę powinna być gładka, sucha, a w przypadkach niewielkich nierówności należy zabezpieczyć dodatkową warstwą lakieru nałożonego pędzlem ( w związku z czym cegły, tynki dekoracyjne o grubej strukturze, i inne materiały na które można stosować lakier, nie nadają się do zabezpieczenia lakierem bezpośrednio pod prysznicem – dotyczy to również tapet).
Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekać 4 do 6 godzin, po czym nałożyć drugą warstwę. Po 24 godzinach możliwa jest aplikacja wody na polakierowaną powierzchnię. Pełna funkcjonalność jest osiągana po ok 28 dniach od aplikacji – (zgodnie z normą EN 13300), dlatego do tego czasu nie wolno szorować powierzchni ostrymi środkami myjącymi. Przy wyższych/niższych temperaturach powietrza oraz wilgotności powyżej 65% czas schnięcia może ulec wydłużeniu. Narzędzia pracy umyć od razu po użyciu wodą. Nie poleca się aplikacji przy temperaturach podłoża i powietrza niższych niż +5 °C i wyższych niż +30 °C.

 

Usuwanie lakieru ze ścian

Zmieniła się koncepcja aranżacji łazienki ? Znudził się kolor ścian? Z lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® to żaden problem, gdyż naszego lakieru nie trzeba usuwać ze ścian, zeskrobywać czy matowić, ani też gruntować – wystarczy umyć ścianę z brudu, uzupełnić ewentualne ubytki, pomalować ścianę innym kolorem i ponownie zabezpieczyć lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie®.

Uwaga !
Do uszczelniania newralgicznych miejsc np. brodzika, wanny, czy umywalki ze ścianą, podłogą lub płytą kartonowo – gipsową gdzie został naniesiony lakier AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® zaleca się zastosowanie produktów 100% silikonów-akryli sanitarnych, które w swoim składzie posiadają środki grzybobójcze i nie zawierają acetonu.
Silikony i akryle, które mają w swoim składnie aceton są zabronione do użycia, gdyż wydzielają kwas octowy, który może wejść w reakcje z lakierem AQUA CERAMIC-Kafle w płynie® .
Aby osiągnąć najwyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne zaleca się, aby nakładać lakier na powierzchnię tak gładką jak to możliwe.

 

Więcej zdjęć z remontu łazienki znajdziesz w naszej galerii ARANŻACJE 

Polecane kafle w płynie